25 mõtet loovtöödeks raamatute põhjal

3.00 

3 faili- 25 mõtet loovtöödeks loetud raamatute põhjal, kaasaegsed lugemissoovitused 1.-4. klassile ja RAMPS-voldik.

Olen suur lastekirjanduse fänn ja teen kõik, et oma õpilasi lugema meelitada. Minu klassis ei loe kõik õpilased samal ajal samu raamatuid. Soovitan lugemist vastavalt laste võimetele ja huvidele. Pean enda jaoks lugemisblogi (www.piretloeb.blogspot.com), et head raamatud vajalikul hetkel meelde tuleksid. Ehk aitab see ka teid?Kuna loeme kõik erinevaid raamatuid, siis ei saa ka klassikalisi lugemiskontrolle teha. Ega ma tahagi 🙂 Olen viimase 15a jooksul kokku kogunud mõned loovamad mõtted, mida kodulugemise raamatutega ette võtta. Teie jaoks kirjutasin need ka veidi pikemalt lahti. Siit leiab ideid nii suulisteks kui kirjalikeks töödeks, nii mahukamateks ülesanneteks kui kiireteks sutsakateks. Olen nende ülesannete kohta saanud palju positiivset tagasisidet nii lastelt kui vanematelt.

Lisasin ka soovitusliku lugemise nimekirjad 1.-3.(4.) klassile. Siia olen valinud pigem kaasaegse lastekirjanduse näiteid. Raamatute kohta saab pisut rohkem lugeda blogist.

RAMPS (ehk amps raamatust) voldik on mul samal kujul kasutusel olnud nii 1. kui 4.klassis, aga kolleegid on kasutanud ka nt 5.-6.klassis. See tuleks printida 2-poolselt ja voltida kolmeks. Idee on selles, et õpetaja kogub kokku hunniku eakohaseid ja toredaid raamatuid, mille hulgast iga laps võiks leida midagi meelepärast. Mina olen raamatuid pannud teemade kaupa nö pesadesse, kuid olen ka kõik kokku vaibale pannud. Iga laps valib ühe raamatu, mille uurimiseks ja kiirete märkmete tegemiseks on tal 6-7min, kuni õpetaja annab märku. Selle aja jooksul saab õpilane hinnata raamatu välimust, lugeda kokkuvõtet ja esimesi lehekülgi, et tekiks esimene mulje. Kui õpetaja annab märku, siis valib õpilane uue raamatu ja kordab tegevust. Voldikus on ruumi märkmeid teha 5 raamatu kohta ja minu kogemuse põhjal ongi see optimaalne.

Lisana panen kaasa ka ühe lihtsa väljakutsefaili- loe 12h, 500lk või 1000lk. Mina olen printinud veidi paksemale heledale värvipaberile ja eelistan 12-tunni varianti. Iga kord, kui laps on 30min järjest raamatut lugenud, värvib ta täpi ära. Mina teavitasin ka vanemaid, kes siis kodus silma peal hoidsid ja toetasid. Tegin oma õpilastele, kes 12-tunni väljakutse lõpetasid, üllatuseks kraabitavad loteriipiletid.

Hinnangud puuduvad.