10 ÕUESÕPPE MÄNGU
5.00 €
10 õuesõppe mängu kirjeldust õpieesmärkidega
Allalaetav digitoode 12 lk pdf formaadis
Õppematerjali on müüdud 13 korda.
Õuesõppe mängud on erilised ja ainulaadsed mitmel olulisel põhjusel, eriti avastamisõppe kontekstis:
- Looduskeskkonna pakutavad võimalused: Õuesõppe mängud kasutavad ära looduskeskkonna mitmekesisust – maastikku, taimi, veekogusid, valgust, tuult jne. See pakub piiramatult võimalusi mängude kohandamiseks ja uute lahenduste leidmiseks, mida siseruumides ei ole. Iga õueala on unikaalne ja pakub seega kordumatuid mängukogemusi.
- Multisensoorne kogemus: Õues mängimine aktiveerib kõik meeled – nägemine (värvid, kujud), kuulmine (linnulaul, tuulekohin), haistmine (lilled, muld), kompimine (erinevad pinnad, temperatuurid) ja isegi maitse (marjad, mida on ohutu proovida). See rikastab mängu ja aitab õpilastel maailma terviklikumalt tajuda.
- Avatud ja vaba ruum: Võrreldes piiratud siseruumidega võimaldab õues olemine vabamat liikumist, suuremaid jooksudistantse ja laiemalt haaramist. See soodustab füüsilist aktiivsust loomulikul viisil.
- Ootamatus ja muutlikkus: Loodus on pidevas muutumises (ilm, aastaajad, looduslikud protsessid), mis lisab mängudele ootamatust ja vajadust kohaneda. See arendab paindlikkust ja probleemilahendusoskust.
- Loodusega suhestumine: Õuesõppe mängud aitavad luua otsest kontakti loodusega, arendades seeläbi keskkonnateadlikkust, austust ja huvi ümbritseva vastu.
Olulisemad omadused liikumismängudel:
- Füüsiline aktiivsus: Peamine eesmärk on kehaline liikumine, mis arendab motoorseid oskusi (jooksmine, hüppamine, ronimine, viskamine, püüdmine), koordinatsiooni, tasakaalu ja vastupidavust.
- Looduskeskkonna integratsioon: Mängud kasutavad aktiivselt ära õueala pakutavaid elemente – kas takistustena, peidupaikadena, materjalidena või inspiratsiooniallikana liikumiseks.
- Loovus ja kujutlusvõime: Looduslik keskkond stimuleerib kujutlusvõimet ja võimaldab mängijatel luua oma reegleid, stsenaariume ja kasutusviise ümbritsevatele objektidele.
- Sotsiaalne interaktsioon: Paljud õuesõppe liikumismängud on grupipõhised, arendades seeläbi suhtlemisoskust, koostööd, empaatiat ja konfliktide lahendamise oskust.
- Õppimine läbi kogemuse: Liikumise kaudu omandatakse teadmisi looduse kohta (nt taimede tundmine, loomade jälgede märkamine), füüsikaseaduste kohta (nt raskusjõud, liikumiskiirus) ja sotsiaalsete normide kohta (nt reeglite järgimine, aus mäng).
- Avastus ja uurimine: Õuesõppe liikumismängud sageli julgustavad uurima ümbrust, avastama uusi asju ja esitama küsimusi.
- Rõõm ja motivatsioon: Vabas õhus liikumine ja mängimine on enamasti nauditav, mis tõstab õpimotivatsiooni ja aitab luua positiivseid seoseid õppimisega.
- Riskide hindamine ja ohutus: Õues mängimine õpetab lastele riske hindama ja ohutult käituma, arendades seeläbi iseseisvust ja vastutustunnet.
Kokkuvõttes teeb õuesõppe liikumismängud eriliseks ja ainulaadseks nende orgaaniline seotus looduskeskkonnaga, multisensoorne olemus, vabadus liikumisel, ootamatus ja potentsiaal arendada õpilastes mitmekülgseid oskusi läbi aktiivse ja nauditava kogemuse.