Aega võttis, aga asja sai! Siit tuleb minu teine blogipostitus :). Eelmises postituses mainisin, et mulle meeldib õppematerjale koostada. Lisaks sellele meeldib mulle tehtud tööd ka teistega jagada. Tegin seda algul oma isiklikul Facebooki kontol, aga üsna pea mõistsin, et ega see ju päris kõiki inimesi minu sõbralistis ei huvita.
Seega tegin 2015.aastal Facebookis lehe „Ideid õpetajatele“, millel on tänaseks üle 10 000 jälgija.
Jagan seal ideid, kuidas tunde huvitavamaks teha, kuidas õpilasi kaasata jms. Niimoodi tasapisi oma ideid jagades, jõudsin SA Archimedes Eduko büroo ja algatuse Huvitav Kool korraldatud õpitoodete konkursini „Teeme tunni huvitavamaks“. Esitasin sinna õpitoote „Tunnile häälestumise kaardid“, mille eest sain eripreemia. Sealt tekkiski mõte toodet natuke edasi arendada ja ka teiste õpetajatega jagada. Esialgsest tootest sai kaartidel põhinev mängude kogumik „100 mängu keeleõppeks“. Toote väljaandmise protsess ei olnud eriti keeruline. Kõigepealt vaatasid teksti üle mitmed õpetajad, seejärel saatsin selle keeletoimetajale ja lõpuks sai tänu kujundajale A4 tekstidest ilus pisike mängude kogumik. Kõige keerulisem oli leida trükikoda, kes kaardid mõistliku hinna eest valmis teeks. Tahtsin, et kaardid oleks lamineeritud ning rõnga külge kinnitatud.
Mäletan, et olin Pärnus inglise keele õpetajate seminaril, kui kuller esimese suurema portsu kaarte kohale tõi. Tunnistan ausalt – mulle ei meeldi üldse asju otse inimestele müüa, aga mul ei olnud tol hetkel valikut. Kaardid olid trükitud, need oli vaja maha müüa!
Selleks et tooteid müüa, oli mul vaja oma ettevõte luua. OÜ asutamine tundus minu jaoks midagi kolossaalset, seega otsustasin FIE kasuks. Ega ma tegelikult ettevõtte asutamisest eriti midagi ei teadnud. Sain suurema osa vajalikust infost Internetist.
Kuigi olin registreeritud FIE-na (Kristi Lõbu FIE), tahtsin ikkagi ettevõttele nime ka panna. Mängisin erinevate sõnadega ja jõudsin nimeni TIF&E, mis tähendab “Teaching is Fun and Ejoyable”. Nüüdseks on sellest saanud TIFE, mida hääldangi eestipäraselt t-i-f-e. Logo tegi valmis sama inimene, kes kujundas minu esimese toote. Tähtede peal istuva õpetaja joonistas minu ema.
Kuigi esimese veebilehe tegin ma valmis ise, taipasin üsna pea, et mul on ikkagi IT-spetsialisti abi vaja, sest makse- ja tarnelahenduse seadistamisega ma tol hetkel ise hakkama ei saanud.
Kuna haridusasutused toimetavad ainult e-arvetega, tuli mul leida keskkond, kus saaksin ka e-arveid koostada. Selleks sobis Isolta.
Alates 2015. aastast olen pea igal aastal uue tootega välja tulnud.
2015.a. “100 mängu keeleõppeks”, 2016.a. “100 matemaatilist mängu”, 2017.a. “100 ideed õpetajale”, 2018.a. “50 mängu pildikaartidega” ning “155 pildikaarti”, 2019.a. “Veel 100 ideed õpetajale”, 2020.a. “100 ideaa opettajalle”, 2022.a. “Let´s Get Ready for the 9th Grade Final Examination in English”, 2023.a. “186 liikumisampsu ainetundi”, 2023.a. augustis esimesed motivatsioonikoolitused “Tagasi kooli”, 2023.a. novembris digitaalsete materjalide müügiplatvorm tife.eu.
Olen oma tegemistest rääkinud kahes podcastis: Õpime Koos podcast ja Lisatulu podcast.
Raamatute kirjutamisest ja kirjastamisest räägin lähemalt siin videos.
Soovin siia lõppu lisada, et kõik on võimalik! Päris ausalt! Kui Sul on idee ja tahe, siis tee see lihtsalt ära!
Järgmises blogipostituses kirjutan sellest, kuidas sündis digitaalsete materjalide ostu-müügi platvorm tife.eu ja kuidas ma olin jõudnud oma töövilju vaid kuu aega nautida, kui selgus, et keegi oli sõna-sõnalt minu loodud platvormilt tekste jms varastanud.
Järgmise korrani!
Kristi Lõbu